Rodzaje miodów pozyskiwanych w naszej pasiece, oraz inne produkty pasieki.
MIÓD RZEPAKOWY

Bardzo łatwy do otrzymania, ponieważ rzepak rośnie obficie i w wielu miejscach. Miód otrzymany z tej rośliny, jest bardzo słodki i jednocześnie lekko gorzkawy, o słabym rzepakowym zapachu i prawie bezbarwnym odcieniu. Bardzo szybko się krystalizuje, już w kilka dni po wyjęciu z ula. Zawiera największą ilość glukozy i aminokwasów.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

W chorobach serca, naczyń wieńcowych i układzie krążenia, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, wątroby, nerek i układu moczowego.

MIÓD AKACJOWY

Pozyskiwany z Robinii Akacjowej. Jest to najjaśniejszy, czasem bezbarwny rodzaj miodu. W stanie płynnym ma lekko słomkowy lub zielonkawy kolor i mdły akacjowy zapach. Po skrystalizowaniu przybiera barwę białą lub kremową. Ponieważ zawiera dużą ilość cukru kwiatowego (fruktozy), proces krystalizacji przebiega dłużej niż u innych gatunków. Miód ten jest szczególnie lubiany przez dzieci, gdyż ma wysoką zawartość sacharozy.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

Leczy nadkwasotę żołądka, zaburzenia przewodu pokarmowego.

MIÓD GRYCZANY

Pozyskiwany z kwiatu gryki. Ma kolor ciemnej herbaty, smak dość ostry i charakterystyczny (niekiedy pikantny), a aromat podobny do aromatu kwiatu gryki. Krystalizuje się gruboziarniście. Świetnie nadaje się do wyrobów pitnych. Zawiera dużą ilość kwasów, które sprzyjają fermentacji oraz dużo glukozy, aminokwasów, żelaza, magnezu i innych pierwiastków.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

Nieżyt górnych dróg oddechowych, schorzenia układu krążenia na tle miażdżycowym i nadciśnieniu. Zawiera magnez, zalecany w stanach wyczerpania nerwowego. Pomocny w zapaleniu opłucnej i leczeniu jaskry.

MIÓD WRZOSOWY

Ma gęstą konsystencję i pomarańczowo-żółtą albo czerwono-brunatną barwę. Krystalizuje się niejednolicie, drobnoziarniście. Posiada także silny zapach kwiatów wrzosu.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

Choroby przewodu moczowego, kamica nerkowa, prostata, zapalenia jelit, biegunka.MIÓD LIPOWY

Uznany za najlepszy polski miód o bursztynowej barwie, przypominający konsystencją olejek rycynowy. Jest bardzo aromatycznym i smacznym miodem. Wytwarzany przez pszczoły z nektaru z lipy – płynny ma kolor zielonkawo-złoty, po skrystalizowaniu ma postać drobnoziarnistą o barwie złocisto-złotej. W swoim składzie zawiera związki obecne w kwiatach lipy, jest także bogaty w enzymy i związki eteryczne.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

Działa antyseptycznie i uspokajająco, przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo. Stosowany w przeziębieniach, w stanach niepokoju, bezsenności. Obniża również ciśnienie krwi.

MIÓD WIELOKWIATOWY

Powstaje z nektaru kwiatów wielu roślin. W stanie płynnym kolor żółty, po skrystalizowaniu - jasnobrązowy. Łagodny o woskowym zapachu. Może też posiadać różne barwy i smak uzależnione od rodzaju kwiatu. Polecany jest szczególnie dla alergików, uczulonych na pyłki kwiatowe, a główną dolegliwością, których jest katar sienny. Niewielka zawartość pyłków kwiatowych w tych miodach sprawia, że nie uczula, a działa on jak szczepionka.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

Przewlekłe stany zapalne gardła, przeziębienia i stany gorączkowe, choroby serca, regulacja ciśnienia mięśnia sercowego, alergie, katar sienny, ogólno-leczniczy.MIÓD FACELIOWY

Jasnożółty, bardzo przyjemny w smaku (lekko kwaskowy), delikatny i aromatyczny, stanowi dużą rzadkość, bowiem ta cenna roślina, jaką jest facelia, zajmuje marginalne miejsce w strukturze zasiewów. Po skrystalizowaniu miód uzyskuje jasnokremowy lub nawet biały odcień.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

Stosowany przy przeziębieniach i nieżycie żołądka, zaburzeniach przewodu pokarmowego.MIÓD SŁONECZNIKOWY

Jasnożółty i bardzo przyjemny w smaku.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

W stanach skurczowy żołądka i jelit, leczenie wątroby i dróg żółciowych.

koniczyna lakowa
koniczyna biała
MIÓD KONICZYNOWY

Ma barwę słomkowożółtą i łagodny aromat koniczyny. Po skrystalizowaniu przybiera barwę jasnożółtą. Jego smak jest bardzo słodki i delikatny, lecz bywa niekiedy mdły. Długo pozostaje w stanie płynnym.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

Posiada działanie wykrztuśne, napotne, przeciwzapalne i uspakajające.

MIÓD MALINOWY

W stanie płynnym ma kolor jasny, natomiast po skrystalizowaniu jasnożółty. Posiada subtelny malinowy aromat.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

Działa napotnie, rozgrzewająco, przeciwgorączkowo. Stosowany w przeziebieniach, nieżycie żołądka i jelit, niedokrwistości i zapobiegawczo w miażdżycy.


MIODY SPADZIOWE

To miody pozyskiwane przez pszczoły ze spadzi, czyli soku roślinnego przetrawionego przez mszyce i czerwce, a następnie wydalonego na pędy i liście drzew iglastych i liściastych. Miody spadziowe mają barwy wahające się między jasno-zielonkawym, a prawie zupełnie czarnym, natomiast ich smak jest zazwyczaj łagodny, a aromat żywiczny. Najczęściej są mniej słodkie od miodów nektarowych. Dzieli się je na:

-miody ze spadzi drzew iglastych najbardziej popularne w Polsce miody tego rodzaju pozyskiwane są z jodły, świerku i sosny. Ich barwy są bardzo ciemne, niekiedy wzbogacone odcieniami szaro-zielonkawymi, a ich konsystencja jest zazwyczaj gęsta.

-miody ze spadzi z drzew liściastych miody te pozyskiwane są ze spadzi drzew liściastych, takich jak lipa, topola, brzoza i dąb. Są jaśniejsze od miodów pozyskiwanych z drzew iglastych i posiadają łagodniejszy smak.

ZASTOSOWANIE LECZNICZE

Jest najbardziej zasobny w biopierwiastki, dekstryny oraz dużo białka. Stosowany przy anemii, zaburzeniach przemiany materii. Leczy z powodzeniem nieżyt górnych dróg oddechowych. Posiada właściwości przeciwnowotworowe, pomocny przy astmie i kamicy nerkowej.


PROPOLIS

"Surowy" kit pszczeli (inaczej propolis) jest substancją stałą o charakterystycznym, intensywnym zapachu, gorzkim smaku, różnorodnym zabarwieniu (brązowy, szary, brunatny, zielony, czarny). W temperaturze poniżej 15°C jest twardy i kruchy; w temp. wyższej mięknie, w temp. 70°C staje się półpłynny; w temp. 100°C topi się. Propolis, pod względem biotycznym, to koncentrat substancji anty drobnoustrojowych i regeneracyjnych. Zarówno roztwory propolisowe (o różnych stężeniach), jak i maści, których głównym składnikiem jest kit pszczeli, ze względu na właściwości są wykorzystywane w lecznictwie.

Roztwór propolisowy - posiada właściwości bakteriostatyczne, bakteriobójcze, regenerujące. Polecany w stanach zapalnych, schorzeniach górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Działa podobnie jak antybiotyki. Stosuje się od 15 do 25 kropli na miód, cukier lub wodę 2 razy dziennie, przed śniadaniem i po kolacji. Dzieci nie więcej jak po 10 kropli 2 razy dziennie.

Maść propolisowa - znalazła zastosowanie w trudno gojących się ranach, oparzeniach, odleżynach, odmrożeniach, niektórych grzybicach i łuszczycach.


PYŁEK KWIATOWY

Pyłek stanowią męskie elementy rozrodczych roślin nasiennych. Należy on do ważnych składników pożywienia pszczół, stanowiąc źródło substancji odżywczych i mineralnych, niezbędnych pszczołom do produkcji mleczka pszczelego, będącego pokarmem dla wylegających się larw. Pszczeli pyłek kwiatowy jest nowoczesnym wieloskładnikowym, naturalnym preparatem pszczelim niezbędnym do właściwego przebiegu podstawowych reakcji życiowych. Unikalny zestaw składników jest zgodny z obecnym stanem wiedzy o żywieniu terapeutycznym. Pyłek kwiatowy należy do nowej grupy substancji aktywnych biologicznie, o wielonarządowym profilu farmakologiczno-leczniczym oraz specyficznych właściwościach profilaktycznych.
Bogaty skład pyłku powoduje, iż jest on niezastąpioną, naturalną odżywką regenerująco-wzmacniającą. Kuracja pyłkowa wzmaga kondycję, podnosi sprawność umysłową, a także wpływa korzystnie na odporność organizmu. Znane jest działanie lecznicze pyłku w przypadkach problemów z gruczołem krokowym, pęcherzykiem nasiennym oraz cewką moczową. Zaleca się ten produkt pszczeli dla ludzi po zawale serca, ludzi z miażdżycą, z zaburzeniami trawienia i przemiany materii, w klimakterium. Pyłek łagodzi również dolegliwości starcze, daje dobre efekty przy niedoborach wagowych, wypadaniu włosów, łamliwości paznokci oraz może służyć jako antidotum przy zatruciu niektórymi lekami syntetycznymi. Może być stosowany w leczeniu chorób alergicznych. Dziewczynom polecane są maseczki pyłkowe lub pyłkowo-miodowe. Zaleca się, by kuracja ta trwała, co najmniej miesiąc. Zacznij od kilku gramów (czubata łyżeczka do herbaty zawiera 8 g. suchych obnóży), stopniowo zwiększając do 30-35 g. na dobę. W kuracjach wielomiesięcznych nie przekraczaj 20 g. na dobę. Najlepiej spożywać pyłek przed śniadaniem i kolacją. Możesz mieszać go z miodem, dżemem, serem, mlekiem, sokiem owocowym, płatkami owsianymi na mleku, a następnie można mieszankami takimi smarować pieczywo. Dzieciom można podawać obnóża pyłkowe po ukończeniu 1 roku życia. Przepis na maseczkę: łyżeczkę obnóży pyłkowych zmieszać z niewielką ilością przegotowanej, letniej wody lub płynnego miodu, a następnie taką papkę nałożyć na 25 minut na oczyszczoną skórę twarzy.


WOSK PSZCZELI

Wosk pszczeli jest wydzieliną gruczołów woskowych znajdujących się na spodniej stronie odwłoka pszczoły. Wydzielina ta po wypłynięciu z kanalików wyprowadzających gruczołów zastyga na powierzchni oskórka pszczoły w postaci białych łuseczek, które pszczoły używają do budowy plastrów. Wosk z biegiem czasu ciemnieje, zmieniając stopniowo barwę przez żółtą do ciemnobrązowej. Wosk jest potrzebny przede wszystkim pszczelarzom do produkcji węzy. Poza tym surowca tego potrzebują różne gałęzie przemysłu, min.: farmaceutyczny, kosmetyczny, farbiarski, elektrotechniczny, włókienniczy, itd.
Wosk posiada zdolności lecznicze, dzięki karotenoidom i nienasyconym kwasom tłuszczowym. Za pomocą wosku pszczelego leczy się schorzenia skóry, zakażone rany, stany zapalne górnych dróg oddechowych. Znane jest również przeciwalergiczne działanie wosku pszczelego w pyłkowicy. W przypadku tego schorzenia zaleca się żucie kawałków plastra kilka razy dziennie na miesiąc przed spodziewanym atakiem choroby. Działanie lecznicze przypisuje się jednak ziarnom pyłku zawartym w tym produkcie. Żucie plastra miodowego wzmacnia dziąsła i zęby, co jest pomocne w leczeniu paradontozy. U starszych kobiet w przypadkach wypadania macicy stosuje się krążki woskowe zwane hysteroforami. No i wreszcie świece woskowe, które są zapewne wszystkim znane. Wydzielają one przyjemny, woskowy aromat, ujemnie jonizują powietrze, eliminują promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia elektryczne oraz neutralizują dym papierosowy. Według radiestetów wosk pszczeli hamuje szkodliwe działanie żył wodnych.


Kopiowanie wszelkich treści tej strony wymaga zgody autora!. © Gniewkowo 2008